Wycieczki rowerowe szkoły letniej do Tyńca

Wycieczka rowerowa do Tyńca, to jeden z ulubionych kierunków rekreacyjnych w czasie szkoły letniej Prologu. Łączy on zwiedzanie średniowiecznego, zabytkowego opactwa z aktywnością na świeżym powietrzu.  Trasa rowerowa do Tyńca biegnie specjalnie przygotowaną ścieżką rowerową wzdłuż wiślanego wału przeciwpowodziowego.

Niewątpliwym atutem tej drogi jest jej atrakcyjna lokalizacja. Z jednej strony nieustannie towarzyszy nam piękny widok na las wolski, klasztor kamedułów oraz Instytut Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Natomiast po drugiej stronie można zobaczyć podkrakowskie miejscowości Bodzów i Kostrze.

Długość przejazdu w jedną stronę to około 13 km. Wycieczka w obie strony, w zależności od postojów, czasu zwiedzania czy posiłku, zajmuje 2-3 h. Trasa jest stosunkowo łatwa i przyjemna. Wyjazdy organizujemy w godzinach popołudniowych, po zakończonych lekcjach. Startujemy z Rynku Krakowskiego, gdzie wspólnie wypożyczamy rowery.

Krótka historia Tyńca
Pierwsze osadnictwo na terenach Tyńca miało miejsce już w czasie mezolitu. To właśnie w Tyńcu znaleziono ślady pierwszej mennicy srebrnych monet na terenie dzisiejszej Polski.
Prawdziwa świetność Tyńca zaczęła się, dopiero gdy królowie polscy osadzili tam Zakon Benedyktynów, w XI w. Na wzgórzu, nad Wisłą benedyktyni zbudowali klasztor z pięknym widokiem na Wisłę i cała okolicę.

Zabytki Opactwa Tynieckiego:
– Kościół klasztorny – trójnawowa świątynia ma gotyckie prezbiterium i barokową nawę główną. We wnętrzu najcenniejsze zabytki to:
– Rokokowy ołtarz główny z czarnego marmuru, przedstawiający Świętą Trójcę i apostołów św. św. Piotra i Pawła.
– Późnobarokowa ambona w kształcie łodzi, utrzymana w czarno złotej tonacji.
– W długim prezbiterium stanowiącym chór zakonny znajdują się stalle z XVII wieku, ozdobione motywami z życia świętych, w tym św. Benedykta

Zabudowania klasztorne:
– Krużganki klasztorne w stylu gotyckim
– XIV-wieczny kapitularz
– Opatówka z okresu średniowiecza (mieści małe muzeum)

– Zabytkowa studnia z 1620 r. na środku dziedzińca.
– Dwie bramy prowadzące do klasztoru.
– Ogród renesansowy.
– Mury obronne z basztami.
Kategorie: polski