Języka można się uczyć na wiele sposobów. Oczywiście, najskuteczniejszym jest jego używanie w życiu codziennym, jednak po jakie metody warto sięgać, jeśli się nie przebywa w danym kraju na stałe? Oprócz kursów, na które można uczęszczać także online, studentom zaleca się, przykładowo, oglądanie filmów i seriali w języku obcym.

Polska kinematografia ma na swojej liście wiele ciekawych i pięknych produkcji, po które warto sięgnąć, jeśli chce się nie tylko lepiej zapoznać z językiem polskim, ale również obejrzeć cząstkę historii polskiego kina. Najnowsze produkcje każdy znajdzie w kinie lub platformach streamingowych, jednak tych starszych, z lat 90tych i wcześniej, należy szukać w innych, legalnych źródłach. Jednym z nich jest platforma internetowa 35mm.online. Na stronie tej można znaleźć prawie 4 000 pozycji filmowych prezentujących bogactwo polskiej kinematografii. Wszystkie materiały posiadają napisy w języku polskim oraz angielskim, co pozwala uczącym się języka polskiego jako obcego na zapoznanie się z językiem również w formie pisanej. Osobom na poziomie A1 zaleca się korzystanie z angielskiej transkrypcji, aby w pełni zrozumieć kwestie bohaterów, a studentom na wyższych poziomach proponuje się używanie napisów polskich bądź całkowite ich wyłączenie.

Na przywoływanej platformie można legalnie obejrzeć przykładowo filmy: Chłopaki nie płaczą (2000) czy Kiler (1997).

Baza filmów 35mm.online jest owocem projektu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Studia Filmów Rysunkowych.

Kategorie: polski